Tam Gölge Konu Anlatımı 5.Sınıf

Tam Gölge Konu Anlatımı 5.Sınıf, fen bilimleri dersinde sorumlu olduğunuz bir konu olduğundan bu konu anlatımını çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Tam Gölge Konu Anlatımı soruları daha kolay bir şekilde çözebilmeniz için size yardımcı olacak. Tam Gölge Konu Anlatımını bu yazımızda anlatıyoruz. Tam Gölge ile ilgili bilmemiz gereken konu içeriğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Tam Gölge

Bir ışık kaynağından çıkan ışınlar doğrusal olarak her yönde yayılır. Işık, saydam olmayan bir cisimle karşılaştığında ise cismin ışık almayan tarafında ışınların ulaşamadığı karanlık bir bölge oluşur. Bu bölgeye tam gölge adı verilir. Her cismin gölgesinin şekli ve büyüklüğü aynı değildir. Oluşan gölgeler ışık kaynağının önündeki cismin şekline ve büyüklüğüne bağlıdır.

Işık kaynağının önüne konan bir cismin gölgesini oluşturmak için ışık kaynağından cisme doğru, cismin kenarlarından geçecek şekilde ışınlar çizeriz. Daha sonra bu ışınların ekrana değdiği noktaları birleştirerek ekran üzerinde cismin gölgesini oluşturabiliriz.

Tam Gölgeyi Etkileyen Değişkenler

Bir cismin gölgesinin büyüklüğü ışık kaynağı, cisim ve ekranın konumuna göre değişir. Işık kaynağı cisme, cisim ışık kaynağına yaklaştırıldığında ve ekran cisimden uzaklaştırıldığında gölgenin büyüklüğü artar. Diğer taraftan ışık kaynağı cisimden, cisim ışık kaynağından uzaklaştırıldığında ve ekran cisme yaklaştırıldığında gölge büyüklüğü azalır.

Gölgemizin Büyüklüğü Gün İçinde Nasıl Değişir?

Işınların gelme açılarının değişmesi gölge büyüklüğünün değişmesine neden olur. Örneğin gün içinde gölgemizin büyüklüğü ve yeri sabit kalmaz. Çünkü Dünya’nın Güneş ve kendi ekseni etrafındaki dönüşü sonucunda, Dünya üzerinde bulunduğumuz konum Güneş’e göre değişir. Bu nedenle güneş ışınlarının bulunduğumuz yere gelme açısı da değişir.

Işınların gelme açısı ne kadar dikse gölge boyu da o kadar kısadır. Güneş ışınlarının dik bir açıyla geldiği öğle saatlerinde gölgemiz kısa, eğik bir açıyla geldiği sabah ve akşam saatlerinde ise uzun olur.

Gün içinde cisimlerin gölge boyunun değiştiği bilgisi kullanılarak tasarlanan ve zamanı ölçmeye yarayan araçlardan biri de güneş saatleridir.

Yorum yapın