Ana SayfaDin Kültürüİnfak ne demek? İnfak kavramının Zekat ve Sadakadan farkı nedir?

İnfak ne demek? İnfak kavramının Zekat ve Sadakadan farkı nedir?

İnfak: En genel ifadeyle Allah’ın rızasını kazanmak için kişinin harcama yapmasıdır.

İnfak kavramının Zekat ve Sadakadan farkı nedir?

Bir farkı olmamakla birlikte Zekat ve Sadakayı da kapsayan genel bir terimdir.

infak

İnfak sadece maddi mi olur?

Sadece para ile yapılan bir ibadet değildir, insanın bazen manen yaptığı bir şey de infak olarak kabul edilir. Örneğin; bir komşunuzun taşındığını görseniz, taşınmasına yardım etmek için bir eşyanın ucundan da sizin tutmanız bedeninizden infak’tır. Bir arkadaşınıza vakit ayırıp onun derdini dinlemek zamanınızdan infak’tır. Birine tebessüm etmeniz, yoldaki taşı kaldırmanız vs. sadaka olarak bilinse de genel anlamda infak’tır.

infak 3

Yapacağımız infakın miktarı ne kadar olmalıdır?

Tahmin edileceği üzere infak’ta bir sınırlama yoktur. Peygamber Efendimiz (sav) “Yarım hurmayla da olsa kendinizi ateşten koruyunuz” buyurmuştur. Burada kast edilen elinizde sadece bir hurma bile olsa onu infak etmeye çalışın demektir. Ayrıca sadece Allah’ın rızası gözetilerek verilen 1 liralık infakın, “desinler” diye verilen binlerce liradan daha makbul olduğunu da bilmekteyiz.

infak 1

İnfak ile ilgili ayet ve hadis

“… Sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: İhtiyaç fazlasını. Allah sizin için ayetlerini işte böyle açıklıyor ki düşünesiniz.” (Bakara Suresi, 219. Ayet)

“Ey Adem oğlu, infak et ki (malını hayır yolunda sarf et) sana da infak olunsun (Allah sana karşılığını hem bu dünyada ve hem de ahirette versin).” (Buhari, Müslim)

Sonuç olarak Müslümanım diyen birisi sadece namaz kılarak, oruç tutarak görevlerini yerine getirmiş olmaz, muhakkak İnfak da etmelidir. İmkanı olduğu halde infak etmeyen bir Müslüman düşünülemez. Son kez hatırlatmak gerekirse infak etmek sadece mal ile olan bir şey değildir, fakir bile olsak –ki yarın ne olacağımız belli değil- ayıracağımız zaman, göstereceğimiz tebessümle infak yapabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz