Güneş’in Yapısı ve Özellikleri Konu Anlatımı 5.Sınıf

Güneş’in Yapısı ve Özellikleri Konu Anlatımı 5.Sınıf, fen bilimleri dersinde sorumlu olduğunuz bir konu olduğundan bu konu anlatımını çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Güneş’in Yapısı ve Özellikleri Konu Anlatımı soruları daha kolay bir şekilde çözebilmeniz için size yardımcı olacak. Güneş’in Yapısı ve Özellikleri Konu Anlatımını bu yazımızda anlatıyoruz. Güneş’in Yapısı ve Özellikleri ile ilgili bilmemiz gereken konu içeriğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Güneş’in yapısı ve özellikleri fen bilimleri 5.Sınıf giriş konusudur. Güneş, yaydığı ısı ve ışık ile Dünya üzerindeki hayatın var olmasını sağlayan yaşam kaynağıdır. Dünyaya en yakın yıldız Güneş’tir. Güneş’in Dünya’mıza olan uzaklığı yaklaşık 150 milyon km’dir.

Güneş’in Yapısı ve Özellikleri

Gökyüzüne baktığımızda çok küçük görünen Güneş gerçekten de küçük müdür? Güneş’in gerçek büyüklüğü nedir? Cisimler uzaklaştıkça daha küçük gözükür. Örneğin, çok büyük boyutlardaki uçaklar gökyüzünde kuş kadar görülebilir. Dünya’dan bakıldığında Güneş’in çok daha küçük gözükmesinin nedeni de budur. Küre şeklinde olan Güneş’in çapı 1,4 milyon km’dir. Bu da Dünya’nın çapının yaklaşık olarak 109 katına eşittir.

Dünya ile Güneş’in şekil ve büyüklükleri

Güneş kendi etrafında dönme hareketi yapar. Güneş’in kendi etrafında tam bir tur dönmesi yaklaşık 25 gün sürer.

Güneş’in katmanları

Güneş’in kütlesinin % 70’i hidrojen, %28’i helyum, %2’si de karbon, azot ve oksijen gibi gazlardan oluşur. Bununla birlikte, Güneş’in sıcaklığı da çok yüksektir. Güneş yüzeyinin sıcaklığı yaklaşık 6000 santigrat derecedir. İç kısımların sıcaklığı ise bundan çok daha fazladır. Bilim ve teknolojideki gelişmelerle birlikte yapılan incelemelerde Güneş’in de Dünya gibi katmanlardan oluştuğu tespit edilmiştir.

Yorum yapın