Ay’ın Yapısı ve Özellikleri Konu Anlatımı 5.Sınıf

Ay’ın Yapısı ve Özellikleri Konu Anlatımı 5.Sınıf, fen bilimleri dersinde sorumlu olduğunuz bir konu olduğundan bu konu anlatımını çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Ay’ın Yapısı ve Özellikleri Konu Anlatımı soruları daha kolay bir şekilde çözebilmeniz için size yardımcı olacak. Ay’ın Yapısı ve Özellikleri Konu Anlatımını bu yazımızda anlatıyoruz. Ay’ın Yapısı ve Özellikleri ile ilgili bilmemiz gereken konu içeriğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Ay’ın Yapısı ve Özellikleri

Ay, Dünya’nın tek doğal uydusudur ve Dünya’ya en yakın gök cismidir. Gece gördüğümüz en büyük gök cismi Ay’dır. Aslında küçük bir gök cismi olan Ay, Dünya’ya diğer gök cisimlerinden çok daha yakın olduğu için hepsinden daha büyük gözükür.

Dünya’nın tek doğal uydusu Ay

Ay, küre şeklindedir ve çapı 3477 km’dir. Bu da Dünya’nın çapının yaklaşık olarak dörtte birine eşittir. Ay’ın, Dünya’ya olan uzaklığı yaklaşık olarak 384 000 km’dir. Güneş’in Dünya’ya olan uzaklığı, Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığının yaklaşık olarak 400 katıdır.

Ay, kendiliğinden ışık vermez; yani ışık kaynağı değildir. Ancak Güneş’ten gelen ışığı yansıtır. Bu da Ay’ın görülebilmesini sağlar.

Ay, yok denilecek kadar ince bir atmosfere sahiptir.

Bunun sonucunda da;
• Gün içindeki sıcaklık değişimi çok fazladır. Gün ortasında sıcaklığın yaklaşık olarak 110 °C’ye çıktığı, gece de – 110 °C’ye kadar düştüğü tespit edilmiştir. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının çok fazla olması; Ay yüzeyindeki taşların parçalanarak önce kumlara, sonra da zamanla toza dönüşmesine neden olur. Bu nedenle, Ay’ın yüzeyi tozla kaplıdır.
• Büyük bir hızla Ay’ın yüzeyinde çarpan gök taşları, krater adı verilen derin çukurlar oluşturur.
• Yağış ve rüzgâr gibi meteorolojik olaylar görülmez. Ay’ın yüzeyinde; kraterler, kayalıklar, geniş düzlükler ve dağlar bulunur.

Yorum yapın