Fiziksel ve Kimyasal Değişimler Konu Anlatımı 8.Sınıf

Fiziksel ve Kimyasal Değişimler Konu Anlatımı 8.Sınıf fen bilimleri dersinde sorumlu olduğunuz konulardandır. Fiziksel ve Kimyasal Değişimler Konu Anlatımı soruları daha kolay bir şekilde çözebilmeniz için size yardımcı olacak. Fiziksel ve Kimyasal Değişimler Konu Anlatımını bu yazımızda anlatıyoruz. Fiziksel ve Kimyasal Değişimler ile ilgili bilmemiz gereken konu içeriğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Fiziksel ve Kimyasal Değişimler Konu İçeriği gizle

Fiziksel Değişimler

Maddelerin kimliklerinin değişmediği sadece şekil veya görünüşlerinin değiştiği durumlara “fiziksel değişimler” adı verilir. Fiziksel değişimler buzun suya, suyun da tekrar buza dönüşmesi gibi genellikle tersine çevrilebilir.

Fiziksel Değişim Örnekleri
Kâğıdın makas ile ufak parçalara ayrılması, camın kırılması, patatesin dilimlenmesi, altının eritilip yüzük yapılması, odunun talaş hâline getirilmesi ve cevizin ezilmesi fiziksel değişimlere örnek olarak verilebilir.

Kimyasal Değişimler

Bir etki sonucu hem maddenin dış görünüşü hem de kimliği değişerek yeni bir madde veya maddeler oluşuyorsa bu tür değişimlere “kimyasal değişimler” adı verilir.

Kimyasal Değişim Örnekleri
Kâğıdın yanması, patatesin kızartılması, demirin paslanması, ekmeğin küflenmesi, meyvelerin çürümesi ve hamurun mayalanması kimyasal değişimlere örnek olarak verilebilir.
Canlıların vücudunda hayati önem taşıyan birçok olayda da kimyasal değişimler görülür.

Örneğin vücuda alınan besinlerin sindirilerek hücrelere alınması ve solunan oksijenle birlikte hücrelerde yakılması canlılarda görülen kimyasal değişimlerdir.

Yorum yapın