Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm Konu Anlatımı 7.Sınıf

Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm Konu Anlatımı 7.Sınıf, her sene karşımıza çıkabilecek bir konu olduğundan bu konu anlatımını çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm Konu Anlatımı 7.Sınıf sorularını daha kolay bir şekilde çözebilmeniz için size yardımcı olacak Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm Konu Anlatımını bu yazımızda anlatıyoruz. Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm ile ilgili bilmemiz gereken konu içeriğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Geri Dönüşüm

» Dünyada artan insan nüfusu ile birlikte tüketim de artar. Bu da tüketim sonucunda oluşan atıkların artmasına neden olur. Tüketim sonucunda oluşan atıkların çeşitli işlemlerle tekrar kullanılabilir ham maddelere dönüştürülüp yeniden üretim sürecine dâhil edilebilmesine geri dönüşüm denir.

Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm Konu Anlatımı 7.Sınıf

» Geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak üretilen ürünlerde geri dönüşüm logosu bulunur. Geri dönüşüm sayesinde toplanan eski gazete, kitap, defter, karton gibi her türlü atık kâğıt geri dönüştürülür. Böylece kâğıdın ham maddesi olan ağacın kesilmesinin önüne geçilebilir. Ayrıca petrol ürünü olan plastik şişe ve plastik torbalar gibi doğada yok olması uzun zaman alan plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle de çevreye verebileceği kirlilik engellenmiş olur.

» Teneke meşrubat ve konserve kutuları gibi metal atıklar dönüştürülerek metal ham maddeden yeni üretimler yapılabilir. Cam şişeler ve cam kavanozlar gibi cam atıklar dönüştürülerek tekrar cam ürünler üretilebilir. Akü ve pil gibi kimyasallar içeren kimyasal atıklar da geri dönüştürülerek çevre kirliliği önlenmiş olur. Geri dönüşüm sayesinde çevre kirliliği önlenir, ham madde tasarrufu ve enerji tasarrufu sağlanarak ekonomik açıdan da kazanç sağlanır.

» Atık malzemelerin geri dönüşümünün kolay yapılabilmesi için sınıflandırılması gerekir. Bu amaçla atıkların ilgili geri dönüşüm kumbaralarına atılması önemlidir.

Evsel Atıklar & Evsel Atıklar Konu Anlatımı & 5,6,7 ve 8.Sınıf Ders Paylaşımları

Konu anlatımlarımızı takip edin ve Evsel Atıklar ile ilgili sorularınızı aşağıda belirtebilirsiniz. 5,6,7 ve 8.Sınıf Türkçe, Din Kültürü, Sosyal Bilgiler, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce Dersleriyle ilgili diğer konu anlatımlarımıza göz atın.

Evsel Atıklar Konusuyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm Konu Anlatımı 7.Sınıf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir