Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması Konu Anlatımı 6.Sınıf

Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması Konu Anlatımı 6.Sınıf, her sene karşımıza çıkabilecek bir konu olduğundan bu konu anlatımını çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması Konu Anlatımı soruları daha kolay bir şekilde çözebilmeniz için size yardımcı olacak Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması Konu Anlatımını bu yazımızda anlatıyoruz. Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması ile ilgili bilmemiz gereken konu içeriğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması

Sesin farklı ortamlarda farklı duyulması konu anlatımında, farklı ses kaynaklarından çıkan sesler ve aynı sesin farklı ortamlarda duyulmasına değineceğiz.

Farklı Ses Kaynaklarından Çıkan Sesler

Günlük hayatımızda, yaşadığımız ortamlarda birbirinden farklı sesler duyar ve bu farklılıklar sayesinde sesleri birbirinden ayırt edebiliriz. Sesin maddelerin titreşimi sonucunda oluştuğunu biliyoruz. Bu nedenle farklı titreşim hareketi yapan ses kaynaklarından çıkan sesler de birbirinden farklı olur. Az titreşen kaynaklardan kalın ses, çok titreşim hareketi yapan kaynaklardan ise ince ses çıkar.

Cisimlerin yapıldığı maddelerin türü de çıkan sesi etkiler. Bu nedenle plastik, tahta ya da cam gibi maddelere aynı kaşıkla vurulduğunda çıkan sesler birbirinden farklı olur. Bunlara ek olarak aynı maddeden yapılmış ancak şekilleri farklı cisimlerden çıkan sesler de birbirinden farklı olur.

Aynı Sesin Farklı Ortamlarda Duyulması

Bir ses kaynağından çıkan sesin, yani hafif ya da kuvvetli duyulması ses kaynağından uzaklaştıkça değişir. Ses kaynağının bulunduğu ortamın tanecikli yapısı değişirse, duyulan ses de değişir. Bu nedenle aynı kaynaktan çıkan ses katı, sıvı ve gaz gibi farklı ortamlarda farklı duyulur.

Yorum yapın