Kuvvetin Ölçülmesi Konu Anlatımı 5.Sınıf

Kuvvetin Ölçülmesi Konu Anlatımı 5.Sınıf, fen bilimleri dersinde sorumlu olduğunuz bir konu olduğundan bu konu anlatımını çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Kuvvetin Ölçülmesi Konu Anlatımı soruları daha kolay bir şekilde çözebilmeniz için size yardımcı olacak. Kuvvetin Ölçülmesi Konu Anlatımını bu yazımızda anlatıyoruz. Kuvvetin Ölçülmesi ile ilgili bilmemiz gereken konu içeriğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Kuvvetin Ölçülmesi

Kuvvet

Bir ipi çekerek kopardığımızda, limonu sıktığımızda, odamızın kapısını açtığımızda ya da bir yayı sıkıştırdığımızda kuvvet uygulamış oluruz. Cisimlere uygulanan kuvvet duran cisimleri hareket ettirebilir, hareket eden cisimleri durdurabilir, cisimlerin hızını arttırabilir ya da azaltabilir. Benzer şekilde; cisimlerin hareket yönünü ya da şeklini değiştirebilir.

Yönlü bir büyüklük olan kuvvetin birimi Newton (N)’dur.

Kuvvetin Ölçülmesi: Dinamometreler

Kuvvet ölçmek için kullanılan aletlere dinamometre adı verilir. Dinamometrelerin içindeki yayların esneklik özelliği sayesinde uçlarına bir cisim asıldığında kütlesinin büyüklüğü ile orantılı olarak yayda bir uzama meydana gelir.

Dinamometreye asılan cismin kütlesi arttıkça yaya uygulanan kuvvet miktarı ve yayda meydana gelen uzama miktarı artar.

Dinamometrelerin hassaslıkları yani ölçebilecekleri maksimum kuvvet değeri birbirinden farklı olabilir, bu sayede farklı büyüklüklere sahip cisimleri farklı hassaslıktaki dinamometreler ile ölçebiliriz.

Dinamometreler eşit bölmelendirilmiştir. 1 bölme hareketinin kaç Newton’luk bir kuvvete eşit olduğu bulabilmek için dinamometre üzerinde yazan maksimum kuvvet değeri bölme sayısına bölünerek 1 birimin kaç Newton’a denk geldiği kolaylıkla hesaplanabilir.

Yorum yapın