Ana SayfaDin KültürüKibir nedir? - Kibir ne demektir? - Kibirlenme?

Kibir nedir? – Kibir ne demektir? – Kibirlenme?

Kibir kelimesi TDV ansiklopedisinde: “kişinin kendini üstün görmesi ve bu duyguyla başkalarını aşağılayıcı davranışlarda bulunması”demektir. Kibir kelimesi Kuran’daterim anlamıyla Mü’min suresi 56. Ayette geçmektedir. Kibirlenme ise “kibir” kelimesini içerisinde barındırmasından anlaşılsa da şöyle bir tanım yapılabilir: “insanın ilim, ibadet, soy, güzellik, makam vb. nedenlerle başkalarına karşı üstünlük taslaması, kendini büyük görüp çevresindekileri aşağı seviyede görmesi”.

kibir nedir kibirlenme

Kibir kelimesi ve benzer kavramlar ile ilgili Hadislerden örnek verecek olursak, Peygamberimizin kibir hakkında “kibir insanı zalimler arasına sokar” dediği, bu uyarının biz Müslümanlara kibir konusunda ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini hatırlatır.

Kibirlenen insanı tanımak için kibrin tezatı denilebilecek tevazu kelimesine de dikkat çekmek gerekir. Neydi tevazu: kişinin başkasını aşağı görecek duygu ve davranıştan kendini uzak tutmasıdır. Kibirlenen insanı tevazu göstermemesinden tanıyabiliriz. Kibirli insan lakırdıları: “En iyi ben bilirim” , “benim seviyemde değil” , “o kim ki benle laf yarıştıracak” gibi bir sürü örnek verebiliriz.

Son olarak yüce kitabımız Kuran’ı Kerim’den kibir konusu ile alakalı İsra suresi 37. Ayeti belirtmek istiyorum: “Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen (ağırlık ve azametinle) ne yeri yarabilir ne de dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.” Konunun bu ayeti kerime ile taçlandığını ve anlaşıldığını düşünüyorum. Rabbimiz bizi, kibirden, kibirlenmekten ve kibirli insandan muhafaza eylesin. Umarım istifade ettiğiniz bir yazı olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz