Cırcır Böceği – Hava Sıcaklığını Ölçen Böcek

Hava sıcaklığını ölçen böcek nedir diye soracak olursak bu soruya cevabınız ne olurdu? Hava sıcaklığını ölçmesiyle bilinen Cırcır böceği ile hava sıcaklığını tahmin etmek mümkün. Olayın temeli erkek cırcır böceğinin hava sıcaklığının artışına, vızıldamasındaki artışla karşılık vermesi temeline dayanıyor. Özellikle eğer bulabilirseniz Oecanthusfultoni türünden çok daha hassas termometre oluyor.

Cırcır böceği, Orthoptera takımına ait, uzun antenleri, geniş kanatları ve uzun bacakları olan bir böcek türüdür. İnsanların genellikle yaz aylarında çimenliklerde, parklarda ve bahçelerde duydukları karakteristik bir sesle tanınır. Cırcır böceği, yüksek sesi ile dikkat çeker ve birçok kültürde şarkı söyleyen bir sembol olarak kabul edilir.

Cırcır böceklerinin birçok farklı türü vardır ve boyutları türler arasında değişebilir. Genellikle yeşil, kahverengi veya gri renktedirler ve tüy gibi yapıları vardır. Cırcır böcekleri, bitki özleri, yapraklar, çiçekler, böcekler ve hatta diğer cırcır böcekleri gibi farklı besin kaynaklarıyla beslenirler.

Cırcır böceği, yüksek sesi ile dikkat çeker ve erkekler özellikle dişileri çekmek için şarkı söylerler. Erkekler, özel bir organda bulunan kanatlarını birbirine sürterek şarkı çıkarırlar. Şarkıları, türler arasında değişen farklı desenlere sahip olabilir ve bazı türlerin şarkıları insan kulağına rahatsız edici gelebilir.

Cırcır böceklerinin doğal yaşam alanları, çoğunlukla nemli çimenlikler, ormanlık alanlar ve diğer bitki örtüsü zengin alanlardır. Ancak, bazı türler kuru ve çorak alanlarda da yaşayabilirler. Cırcır böcekleri, çevresel faktörlerden etkilenebilirler ve özellikle iklim değişikliği gibi değişiklikler, türlerin dağılımı ve popülasyonlarını etkileyebilir.

Cırcır böcekleri, ekosistemler için önemli bir role sahiptir. Besin zincirlerinde yer alan birçok hayvanın ana besin kaynağıdırlar. Ayrıca, toprakta yaşayan ve bitki örtüsünün büyümesi için önemli olan mikroorganizmaların sayısını artırırlar. Bu nedenle, cırcır böcekleri doğal bir biyolojik kontrol mekanizması olarak kabul edilirler ve ekosistemin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için önemlidirler.

İşte size cırcır böceği ile termometrenin yapılışı

  • Önce bir adet cırcır böceği buluyoruz. Vızır vızır ötenler erkek oluyor.
  • 14 saniyede kaç kere ses çıkardığını hesaplıyoruz.
  • Bulduğumuz sayıya 38 ekliyoruz.
  • Bu bize fahrenhayt cinsinden sıcaklığı veriyor.

Yorum yapın