Işığın Yayılması Konu Anlatımı 5.Sınıf

Işığın Yayılması Konu Anlatımı 5.Sınıf, fen bilimleri dersinde sorumlu olduğunuz bir konu olduğundan bu konu anlatımını çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Işığın Yayılması Konu Anlatımı soruları daha kolay bir şekilde çözebilmeniz için size yardımcı olacak. Işığın Yayılması Konu Anlatımını bu yazımızda anlatıyoruz. Işığın Yayılması ile ilgili bilmemiz gereken konu içeriğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Işığın Yayılması

Işık Işını Nedir?

Güneş, mum, fener gibi ışık kaynaklarından çıkan ışığın izlediği yolu daha anlaşılır göstermek için başlangıç noktasından belirli bir yöne doğru uzayan, ortasında ya da ucunda ok işareti bulunan düz çizgiler kullanırız.

                        Işık, ışın adı verilen çizgiler ile gösterilir.

Işığın izlediği yolu gösteren bu çizgilere ışın, birden fazla ışına ise ışın demeti adını veririz.

Işık Işınları Nasıl Yayılır?

Kaynaktan çıkan ışık ışınları bir engelle karşılaşmadığı sürece her zaman doğrusal bir yol izler ve her yönde dağılır.

Işığın doğrusal bir yol izlediğini gözlemlemek için aşağıdaki gibi bir düzenek hazırlayabiliriz.

Işık ışınları doğrusal bir yol izler.

Orta kısımlarında delik bulunan dört adet levhayı delikler aynı hizaya gelecek şekilde yerleştirip, yaktığımız mumu da delikler hizasında en soldaki levhanın önüne koyalım. Düzeneğin en sağındaki levhanın deliğinden diğer uçtaki muma baktığımızda mumun ışığını rahatlıkla görebilirken, deliklerin yüksekliklerinden en az birini değiştirdiğimizde ışığı göremeyiz.

Işık bir engelle karşılaşmadığı sürece bir doğru boyunca yayılır. Bu da bize ışığın bir engelle karşılaşmadığı sürece bir doğru boyunca yayıldığını gösterir.

Yorum yapın