Ekonomi ve Yaşam Konu Anlatımı 5.Sınıf

Ekonomi ve Yaşam Konu Anlatımı 5.Sınıf sosyal bilgiler dersinde sorumlu olduğunuz konulardandır. Ekonomi ve Yaşam Konu Anlatımı soruları daha kolay bir şekilde çözebilmeniz için size yardımcı olacak. Ekonomi ve Yaşam Konu Anlatımını bu yazımızda anlatıyoruz. Ekonomi ve Yaşam ile ilgili bilmemiz gereken konu içeriğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Ekonomi ve Yaşam

Bir bölgede yapılan ekonomik faaliyetler insanların sosyal yaşamını etkiler. İnsanlar yaşayabilmek ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çeşitli ekonomik faaliyetler gerçekleştirirler.

Ekonomi ve Yaşam

Bir bölgedeki ekonomik faaliyetleri; o bölgenin coğrafi yapısı, iklimi, ulaşım imkânları ile yer altı ve yer üstü kaynakları gibi faktörler etkiler.

İnsanların geçimlerini sağlamak için yaptığı başlıca ekonomik faaliyetler; tarım, hayvancılık, sanayi, ticaret, madencilik, turizm, ormancılık, ulaşım, hizmet sektörü gibi faaliyetlerdir.

Örnek
Köylerde genelde tarım ve hayvancılık yapılır. Ancak turizmin geliştiği bir bölgede yer alan bir köy ya da kasabada insanlar turistlere hediyelik eşya satıp para kazanabilir, onlarla diyalog kurarak karşılıklı kültürel etkileşim sağlayabilirler.

Ekonomi ve Sosyal Hayat

Ekonomik faaliyetlerin çeşitleri insanların sosyal hayatlarını da olumlu yönde etkilemektedir.

Herhangi bir doğal, tarihi, turistik bölgenin etrafındaki bulunan köylerde çeşitli ekonomik faaliyetler ortaya çıkmaktadır.

Köylerde dükkânlar ve satış yerleri kurularak insanlara hizmetler verilmektedir. Oteller açılarak halkın geçim kaynağında değişiklikler meydana gelmektedir.

Böylece halk ekonomik şartlarını düzelterek daha geniş ekonomik faaliyetlerde bulunabilmektedir.

Örnek
Bursa Uludağ yakınlarındaki bir köyde halkın geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve ormancılık iken turizm’den dolayı köylüler otel açmış, yarı yolda kalan araçlara zincir takarak ve traktörle çekerek geçim kaynaklarını çok artırmışlardır. Küçük dükkanlar açarak köylülerin gelir kaynaklarından biri de ticaret olmuş. Ayrıca turistlerin konaklaya bilmeleri için küçük oteller yapıp işletmeye başlamışlar.

Yorum yapın