Ana SayfaSosyal BilgilerÇocuk Hakları Her Yerde Konu Anlatımı 5.Sınıf

Çocuk Hakları Her Yerde Konu Anlatımı 5.Sınıf

Çocuk Hakları Her Yerde Konu Anlatımı 5.Sınıf sosyal bilgiler dersinde sorumlu olduğunuz konulardandır. Çocuk Hakları Her Yerde Konu Anlatımı soruları daha kolay bir şekilde çözebilmeniz için size yardımcı olacak. Çocuk Hakları Her Yerde Konu Anlatımını bu yazımızda anlatıyoruz. Çocuk Hakları Her Yerde ile ilgili bilmemiz gereken konu içeriğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Çocuk Hakları

Dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu haklara çocuk hakları denir. Çocuk hakları evrensel bir kavramdır.

Tüm çocukların gelişmeleri ve korunmaları için, mutlu bir aile ortamında, sağlıklı bir çevrede, fiziksel ve zihinsel gelişmelerini sağlayacak imkânlara sahip olmaları gerekir. Bunu sağlamak hem devletlerin hem de ailelerin görevidir.

Uyarı
Ülkemizde Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin uygulanması ve takibinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve ona bağlı olarak çalışan Çocuk hizmetleri Genel Müdürlüğü sorumludur.

Çocuk Hakları Sözleşmesi

Dünyadaki çocukların haklarını korumak ve güvence altına almak için 1989 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Çocuk Haklarına Dair Sözleşme kabul edilmiştir. Çocuk Hakları Sözleşmesi ülkemizde 1990 yılında imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

cocuk haklari sozlesmesi

Bu sözleşmeye göre;
  • Her birey 18 yaşına kadar çocuk olarak kabul edilir.
  • Hiçbir çocuğa ayrım yapılamaz.
  • Bütün yasa ve uygulamalar çocukların yararına uygun olmalı.
  • Yaşamak her çocuğun temel hakkıdır ve herkesin ilk görevi çocukların yaşamını korumaktır.
  • Her çocuk sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.
  • Her çocuk eğitimini tam yapabilmek için desteklenir ve korunur.
  • Çocuklar yetişkinler gibi çalıştırılamazlar.
  • Her çocuğun barış ortamında yaşama ve savaşlardan korunma hakkı vardır.
  • Çocuklar çeşitli nedenlerle zarar görmüşlerse onların iyileştirilmeleri için çalışmalar yapılır.

UNICEF Nedir? UNICEF ve Çocuk Hakları

UNICEF’in açılımı Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu olup dünya üzerinde Çocuk Haklarının korunması adına çalışmalar yapan çocukların temel gereksinimlerini karşılayan bir kuruluştur.

Çocuklar yaşamları boyunca çeşitli güçlüklerle karşılaşabilir. En temel haklarını bile kullanamayacak bazı durumlar yaşayabilir.

Savaşlar, doğal afetler, yoksulluk gibi daha birçok nedenden dolayı haklarını kullanmakta güçlük çekebilirler. İşte UNICEF’in dünyanın birçok yerinde yaşayan çocuklarla ilgili bu sorunlara dikkat çekmektedir.

Türkiye’de Çocuk Hakları

Ülkemizde çocukların haklarını kullanmasına olanak sağlanmaktadır. Hemen hemen her kentte çocuk meclisleri bulunmaktadır. Bu meclislere katılarak duygu ve düşüncelerimizi özgürce ifade etme fırsatı bulabiliriz.

Ülkemizde Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu kurulmuştur. Bu kurum çocuk yetiştirme yurtları aracılığıyla bazı haklardan yoksun kalan çocukların devlet güvencesiyle korunmasını sağlamaktadır. Birçok kurum da çocukların haklarını kullanmaları ve yaşam koşullarındaki olumsuzlukları gidermek için çalışmalar yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz