Sindirim Sistemi Konu Anlatımı 6.Sınıf

Sindirim Sistemi Konu Anlatımı 6.Sınıf, fen bilimleri dersinde sorumlu olduğunuz bir konu olduğundan bu konu anlatımını çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Sindirim Sistemi Konu Anlatımı soruları daha kolay bir şekilde çözebilmeniz için size yardımcı olacak Sindirim Sistemi Konu Anlatımını bu yazımızda anlatıyoruz. Sindirim Sistemi ile ilgili bilmemiz gereken konu içeriğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Sindirim Nedir?

Yaşamımızı devam ettirebilmek için enerjiye ihtiyacımız vardır ve bu enerjiyi yediğimiz besinlerden karşılarız. Vücuda alınan büyük moleküllü besin içeriklerinin hücrelerimiz tarafından kullanılabilecek kadar küçük parçalara ayrılmasına sindirim denir. Sindirim, mekanik ve kimyasal olmak üzere iki yolla gerçekleşir.

Fiziksel (Mekanik) sindirim; çiğneme ve kas hareketleriyle besinlerin küçük parçalara ayrılması olayıdır.

Kimyasal sindirim; parçalanan besin maddelerinin enzimler yardımı ile yapı taşlarına kadar parçalanmasıdır.

Sindirim Sistemi Organları ve Görevleri

Sindirim, sindirim kanalı organlarının ilk organı olan ağızda başlar. Besinler ağızda dişler ve dil yardımı ile ufak parçalara ayrılarak mekanik olarak sindirilir Tükürük salgısı ile besinler yumuşatılır ve besinlerdeki karbonhidratların bir kısmı ağızda kimyasal sindirime uğrayarak kısmen sindirilir. Ağızda çiğnenen besinler yutak yardımı ile yemek borusuna iletilir. Yemek borusu yapısında bulunan kaslar ile besinler mideye ulaştırılır.

Mide bir yandan kasılıp gevşeyerek mekanik sindirim yaparken bir yandan da mide asidi ve mide enzimlerinin yardımı ile besinlerdeki proteinlerin kimyasal sindirimini gerçekleştirir. İyice küçük parçalara ayrılmış besinler mideden ince bağırsağa geçer. İnce bağırsakta, karbonhidrat ve proteinlerin sindirilmemiş kısımları pankreastan gelen salgılarda bulunan enzimler yardımıyla sindirilir.

Yağlar ise karaciğerden salgılanıp safra kesesinde depolanan safranın ince bağırsağa verilmesi ile fiziksel sindirime uğrar ve daha sonra pankreastan gelen enzimler ile sindirilir. Sindirilen bu besinler ince bağırsak duvarında bulunan villüsler tarafından emilir ve kana karışır.

Besin İçerikleri Sindirildiği Yer
Karbonhidratlar Ağız, ince bağırsak
Proteinler Mide, ince bağırsak
Yağlar İnce Bağırsak

Besinlerin sindirilmeyen kısımları kalın bağırsağa ulaşır. Kalın bağırsakta ise posada kalan mineraller emilir ve su emilimi tamamlanır. Besin maddelerinin vücudumuz tarafından kullanılmayan kısımları da vücuttan atılmak üzere anüse yollanır.

Sindirim Sisteminin Sağlığı

Sindirim sisteminin sağlığı için yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır.
» Ağız ve diş sağlığına özen gösterilmeli, dişler düzenli olarak günde en az 2 defa fırçalanmalı ve 6 ayda bir kontrol ettirilmelidir.
» Besinleri aşırı sıcak veya soğuk, aşırı tuzlu veya baharatlı olarak tüketmekten kaçınmalı ve besinler iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır.
» Yemekler yavaş yenmelidir.
» Tükettiğimiz besinlerin temizliğine dikkat edilmeli, meyve ve sebzeler yıkanmadan tüketilmemelidir.
» Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, su ve mineralleri vücudun ihtiyaç duyduğu kadar alarak dengeli beslenilmelidir.
» Alkol ve sigara tüketiminin vücutta kanser riskini arttırdığı bilinmektedir. Alkol mide ve ince bağırsağın iç duvarını tahriş ederek ülser, gastrit ve bağırsak iltihabına sebep olabilir. Ayrıca alkol, karaciğere de zarar vererek siroza neden olabilir. Bu nedenle alkol ve sigara tüketimine dikkat edilmelidir.
» Stresten uzak durulmalıdır.
» Günde en az iki litre su içilmelidir.

Yorum yapın