Lgs Puan Hesaplama – (%99) Meb Sonuçlarla Uyumlu

Lgs puan hesaplama butonuna bastıktan sonra mevcut yerleşebileceğiniz okulları listeli bir şekilde görebilirsiniz. Lgs puan hesaplama aracında kullanılan katsayılar ve hesaplama formülleri %99 oranla lgs sınav puanına en yakın sonuçları verir.

LGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Lgs puan hesaplama robotumuzda, sözel ve sayısal oturumlarda girilen her test için MEB örnek alınarak özel formüllerle bir taban puanı belirleriz.

Biz bu puanları sistemde işleyerek öğrencilerin girdikleri her dersin netini ayrı ayrı hesaplıyoruz. Bu netler her ders için önceden belirlenmiş kat sayılarla çarpılarak bir puan elde edilir. Bütün bu puanlar toplanarak öğrencinin LGS puanı elde edilir.

Lgs Puan Hesaplamasında Bilinmesi Gerekenler

“İLKDENEME” sayfası olarak gerek LGS’nin kapsam ve içeri gerekse sınav puanının nasıl hesaplandığına dair kısa bir yazı ile siz değerli üyelerimize bilgi vermek istedik.

Unutulmamalıdır ki sınava çalışmak kadar  sınavda hangi dersten, kaç soruyla, kaç puan alacağımızı bilmek de önemlidir. Bunun için bazı soru başlıkları oluşturup bu sorulara kısa, anlaşılır cevaplar vermeye çalıştık.

lgs-puan-hesaplama

LGS Nedir, Bu Sınava Kimler Girmelidir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen nitelikli okullara(liselere) öğrenci almak için yapılan sınava Liselere Giriş Sınavı yani kısaca LGS denir.

LGS’ye dört yıllık ortaokul eğitiminin sonuna gelmiş sekizinci sınıf öğrencileri katılabilmektedirler. Elbette ki bütün öğrencilerin girme zorunluluğu yoktur. Bu sınava yukarıda bahsedilen nitelikli okullarda eğitim almak isteyen öğrenciler girmelidirler.

LGS Ne Zaman, Nerede Yapılır?

LGS’nin sekizinci sınıf sonunda girildiğinden bahsetmiştik. Bu sınav genellikle haziran ayı içerisinde MEB tarafından önceden belirlenen tarihte yapılmaktadır.

Sınav MEB’e bağlı devlet okullarının binalarında yapılmaktadır. Öğrencilere hangi okulda ne zaman sınava gireceklerinin bilgisi önceden gerek e-okul gerekse öğretmenleri tarafından bilgilendirilmektedirler.

LGS Nasıl, Ne Kadar Sürede Yapılır?

Sınavın yer ve zamanı hakkında bilgilendirilen öğrenciler sınava iki oturum üzerinden katılırlar. Bu oturumların zaman aralığı ve süresi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Oturum Numarası Oturum Soru Alanı Saat Aralığı Süre
Birinci Oturum Sözel Oturum 9.30 – 10.45 75 Dakika
45 DAKİKALIK ARA
İkinci Oturum Sayısal Oturum 11.30 – 12.50 80 Dakika

LGS’de Sözel ve Sayısal Oturumlarda Hangi Derslerden Kaçar Soru Bulunmaktadır?

Sınavın birinci oturumunda yani sözel oturumda  50 soru ikinci oturumda yani sayısal oturumda ise 40 soru bulunmaktadır. Bu soruların hangi derslere nasıl dağıldığı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Oturum Soru Alanı Ders Adı Soru Sayısı
SÖZEL Türkçe 20
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10
Yabancı Dil (İngilizce) 10
SAYISAL Matematik 20
Fen Bilimleri 20

Derslerin Netleri Nasıl Hesaplanır ve Hangi Katsayıyla Çarpılır?

LGS’de bağıl değerlendirme yapıldığından 3 yanlış 1 doğru cevabı götürmektedir. Boş bırakılan soruların götürüsü olmadığı gibi bir puan getirisi de yoktur.

Sınav sonunda her dersin doğru ve yanlış sayıları tespit edilir. Yanlış soru sayısının üçte biri kadar doğru cevap silinir. Geriye kalan doğru sayısı o dersin net sayısını verir.

Örnek

Türkçe dersinden dört öğrencinin doğru ve yanlış cevabına göre netleri:

  • Ahmet  19 Doğru 1 Yanlış ⇒ 19 – (1/3) = 19 – 0,33   =  18,6 Net
  • Nilay    18 Doğru 2 Yanlış ⇒ 18 – (2/3) = 18 – 0,66   =  17,3 Net
  • Nermin 17 Doğru 3 Yanlış ⇒ 17 – (3/3) = 17 – 1,00   =  16 Net
  • Naci     17 Doğru 3 Boş ⇒ 17 – (Yanlış Yok)= 17-0 = 17 Net

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Nermin ve Naci aynı doğru sayısına eşitken netlerde Naci, Nermin’i geçmiştir. Çünkü Naci bilmediği soruları boş bırakmıştır. Nermin ise yanlış yaptığı sorular sebebiyle neti düşmüştür.

Tespit edilen her dersin neti yine kendi kat sayısı ile çarpılır. Derslere göre kat sayı tablosu aşağıda verilmiştir.

Ders Adı Katsayı Puanı
Türkçe 5,3
Matematik 5,3
Fen Bilimleri 5,3
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 2,6
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2,6
Yabancı Dil (İngilizce) 2,6

Net sayısı ve katsayıların çarpımıyla derslerin puanı ortaya çıkacaktır.

Ders Puanı = Net Sayısı x Dersin Katsayısı

Yukarıdaki örnek üzerinden devam edecek olursak dört öğrencinin Türkçe dersinden alacağı puanlar şöyle olacaktır:

Ahmet  =  18,6 x 5,3  = 98,58

Nilay    =  17,3 x 5,3  = 91,69

Nermin =  16   x  5,3 =  84,80

Naci      = 17  x  5,3  =  90,10