Lgs Puan Hesaplama 2022

Lgs Puan Hesaplama

Lgs puan hesaplama nasıl yapılır? 2022 yılı lgs puan hesaplamasında bilinmesi gerekenler nelerdir? Lgs puan hesaplama ve tercih robotu ile Meb uyumlu puanını öğren.

 

Lgs Puan Hesaplama 2022

LGS puan hesaplama 2022 yılı için özel formülle hazırladığımız programımızdan dört yıllık ortaokul eğitiminin sonuna gelmiş 8.sınıf öğrencileri yararlanabilirler. Lgs puanınızı hesaplayarak yerleşebileceğiniz nitelikli okulların listesini ve yerleşeceğiniz okulları öğrenin.

Lgs Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Lgs puan hesaplama programımıza Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Din Kültürü, İnkılap Tarihi derslerine ait doğru ve yanlış sayılarınızı girerek, lgs puanınızı öğrenebilir, lise taban puanları modülü ile tercih edebileceğiniz okulları listeleyin.

Puan hesaplama aracımızda sözel ve sayısal oturumlarda girilen her test için MEB uyumlu özel formüllerle bir taban puanı belirledik. Öğrencilerin girdikleri her dersin neti ayrı ayrı hesaplanır. Bu netler her ders için önceden belirlenmiş kat sayılarla çarpılarak bir puan elde edilir. Bütün bu puanlar toplanarak öğrencinin LGS puanı elde edilir.

lgs puan hesapla

Lgs Puan Hesaplama Meb Sonuçlarıyla Uyumlu

2021 yılında lgs puan hesaplama programımız ile sonucunu hesaplayan öğrencilerimiz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan liselere giriş sınavı puanı ile birebir olduğuna dair geri bildirimde bulunmuştur.

Yapılan hesaplamalar sonrasında programımız az bir yanılma payıyla sınav puanını gerçeğe uygun bir şekilde hesaplamıştır.

lgs puan hesaplama

Lgs Puan Hesaplama ve Tercih Robotu

Lgs tercih robotu ve puan hesaplama modülü ile öğrenciler puanlarını net bir şekilde elde edebilmektedirler. Her geçen gün yaklaşan bu yarışta en iyi sonucu almak için emek veren öğrencilerimizin bu sınava hazırlanmalarına yardımcı olmak için online deneme sınavlarımıza katılabilirsiniz.

İlkdeneme hem deneme sınavı hem de puan hesaplama konusunda sizlere ücretsiz hizmet sağlamaktadır. Öğrencilerin daha verimli ders çalışabilmesi için gerekli olan modül ile size özel benzersiz çözümler üretmek için varız. Lgs sınavı ile ilgili merak edilen diğer soruları sizler için cevapladık.

LGS Nedir, Bu Sınava Kimler Girmelidir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen nitelikli okullara(liselere) öğrenci almak için yapılan sınava Liselere Giriş Sınavı yani kısaca LGS denir.

LGS’ye dört yıllık ortaokul eğitiminin sonuna gelmiş sekizinci sınıf öğrencileri katılabilmektedirler. Elbette ki bütün öğrencilerin girme zorunluluğu yoktur. Bu sınava yukarıda bahsedilen nitelikli okullarda eğitim almak isteyen öğrenciler girmelidirler.

LGS Ne Zaman, Nerede Yapılır?

LGS’nin sekizinci sınıf sonunda girildiğinden bahsetmiştik. Bu sınav genellikle haziran ayı içerisinde MEB tarafından önceden belirlenen tarihte yapılmaktadır.

Sınav MEB’e bağlı devlet okullarının binalarında yapılmaktadır. Öğrencilere hangi okulda ne zaman sınava gireceklerinin bilgisi önceden gerek e-okul gerekse öğretmenleri tarafından bilgilendirilmektedirler.

LGS Nasıl, Ne Kadar Sürede Yapılır?

Sınavın yer ve zamanı hakkında bilgilendirilen öğrenciler sınava iki oturum üzerinden katılırlar. Bu oturumların zaman aralığı ve süresi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Oturum Numarası Oturum Soru Alanı Saat Aralığı Süre
Birinci Oturum Sözel Oturum 9.30 – 10.45 75 Dakika
45 DAKİKALIK ARA
İkinci Oturum Sayısal Oturum 11.30 – 12.50 80 Dakika

 

LGS’de Sözel ve Sayısal Oturumlarda Hangi Derslerden Kaçar Soru Bulunmaktadır?

Sınavın birinci oturumunda yani sözel oturumda  50 soru ikinci oturumda yani sayısal oturumda ise 40 soru bulunmaktadır. Bu soruların hangi derslere nasıl dağıldığı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Oturum Soru Alanı Ders Adı Soru Sayısı
SÖZEL Türkçe 20
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10
Yabancı Dil (İngilizce) 10
SAYISAL Matematik 20
Fen Bilimleri 20

 

Derslerin Netleri Nasıl Hesaplanır ve Hangi Katsayıyla Çarpılır?

LGS’de bağıl değerlendirme yapıldığından 3 yanlış 1 doğru cevabı götürmektedir. Boş bırakılan soruların götürüsü olmadığı gibi bir puan getirisi de yoktur.

Sınav sonunda her dersin doğru ve yanlış sayıları tespit edilir. Yanlış soru sayısının üçte biri kadar doğru cevap silinir. Geriye kalan doğru sayısı o dersin net sayısını verir.

Tespit edilen her dersin neti yine kendi kat sayısı ile çarpılır. Derslere göre kat sayı tablosu aşağıda verilmiştir.

Ders Adı Katsayı Puanı
Türkçe 5,3
Matematik 5,3
Fen Bilimleri 5,3
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 2,6
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2,6
Yabancı Dil (İngilizce) 2,6

 

Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2022

47 YORUMLAR

  1. LGS sonuclari ile karşılaştırıldığında neredeyse aynı puanı verdi.Tebrikler…Belli ki işin mutfağından kimseler tarafından hazırlanmış.

  2. En çok ihtiyaç duyduğumuz ve kullandığımız uygulamalardan biri… Denemelerin soru kalitesi ve puan hesaplama modülünün verdiği sonuçlar çok başarılı. Tüm çalışmalar için teşekkür ederiz, emeğinize sağlık.

  3. www.ilkdeneme.com sitesi zaten yaptığı online deneme sınavları ile hızla grafiği yükselen bir site, LGS puan hesaplaması konusunda da hassas terazi misali virgülüne kadar doğru hesaplayan bir çalışma olmuş, tebrikler.

  4. Site güzel bir site gerek deneme sınavları olsun gerek puan hesaplama olsun diğer sitelere göre çok daha doğru %99,9 lgsye uyumlu hesaplıyor puanımı diğer sitelerde gerçek puanla sitedeki puan arasında fark bay bi oluyodu ama bu sitede sadece 1 2 puan anca oynuyor oda standart sapmadan vs.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz