Ana SayfaFen BilimleriDünya'nın Şekli Nasıldır? Dünyanın Şekli ile İlgili Bilimsel Görüşler

Dünya’nın Şekli Nasıldır? Dünyanın Şekli ile İlgili Bilimsel Görüşler

Dünya’nın şekli konusunda bilim insanlarının öne sürdüğü fikirleri değerlendirelim. Bulutsuz bir günde gökyüzüne baktığımızda Güneş’i, gece ise Ay ve yıldızları görürüz. Güneş, Dünya, Ay ve bütün yıldızlar uzay adı verilen sonsuz bir boşluk içinde bulunmaktadır. Günümüzde Güneş, Dünya ve Ay’ın küreye benzediğini biliyoruz.

Dünya ve Ay’ın Şekilleri Hakkında Görüşler

Geçmişte insanlar Güneş, Dünya ve Ay’ın şekilleri hakkında değişik görüşler ortaya atmışlardır. Örneğin Dünya ile ilgili ortaya atılan görüşlerin bazıları şunlardı;

Anaximenes’e göre (M.Ö. 585- 525) Dünya düz bir tepsi gibi olup hava içinde yüzer, Güneş ise ince bir yaprak gibi gökyüzünde hareket edermiş. Mısırlı bilim adamları da Dünya’nın tepsi biçiminde olduğunu, ortasında verimli bir çukurluk çevresinde yüksek dağlar olduğunu ve bu tepsinin suda yüzdüğünü ortaya koymuşlar.

Bir diğer görüş ise, Dünya’nın öküzün boynuzları üzerinde durduğu gibi bu yüzyıl için bize gülünç gelen inanıştır.

Thales, Dünya`nın daire şeklinde olduğunu ve etrafının sularla çevrili olduğunu düşünüyordu. Pisagor ,MÖ 590 lı yıllarda Dünyanın güneş etrafında döndüğünü ve Dünya’nın yuvarlak olduğunu ileri süren ilk kişiydi. Ancak Pisagor’un bu dediğine bilimle uğraşan kişilerin dışında inanan olmamıştı. Pisagor, Dünya’nın şeklinin küreye benzediğini söyleyen ilk bilim insanıdır.

macellan dunyanin yuvarlak kaniti

Aristo, Pisagor’dan İki Yüzyıl Sonra, gözlemleri sonunda Dünya’nın yuvarlak olduğunu savunmuştur. Bir çok bilim insanı Dünya’nın şekliyle ilgili fikirler yürütmeye devam ederken, Macellan, dünyanın çevresini dolaşarak, bu seyahatleri sayesinde hem Dünya`nın yuvarlak olduğu ispatlanmış hem de Dünya`nın çevresinin uzunluğu belirlenmiştir.

Yukarıdaki düşüncelerden de anlaşıldığı üzere insanlar meraklarını gidermek amacıyla sürekli araştırmalar yapmışlardır. Bilim insanları, uzay ve gök cisimlerinin gizemini çözmek amacıyla gözlem evleri kurmuş, teleskopu icat etmişlerdir. Teleskop, gök cisimlerini gözlemek amacıyla kullanılıp Güneş, Dünya ve Ay’ın bilinmeyen birçok yönünü çözmemizi sağlamıştır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz